Ciekawostki

Wszystko, co musisz wiedzieć o wymianie oleju

Wymiana oleju silnikowego jest jedną z podstawowych czynności, jaką musimy wykonać podczas eksploatacji pojazdu. Olej przede wszystkim zapewnia smarowanie oraz chłodzenie każdego silnika. Ma to duży wpływ, szczególnie jeżeli silnik często obciążamy, a ma to miejsce głównie podczas jazdy po mieście.

Znaczenie filtra podczas wymiany oleju silnikowego

Podczas wymiany oleju ważne jest też, by pamiętać o wymianie filtra oleju. To właśnie filtr ma za zadanie oczyścić olej ze wszelkich zanieczyszczeń i drobin. Możemy się spotkać z filtrami puszkowymi lub wkładanymi – gotowymi do montażu. Dobrze dobrany filtr gwarantuje bezpieczną pracę silnika.

Kiedy wymienić olej?

Każdy kierowca powinien sprawdzać, czy olej nie wymaga wymiany. Można to zrobić poprzez użycie bagnetu. Nie należy mierzyć oleju na gorącym silniku oraz zapalonym samochodzie. Olej powinien być wymiany co 15-20 tysięcy kilometrów. Na pewno nie rzadziej niż zalecenia producenta. Nie należy się również sugerować barwą oleju. To, że olej jest klarowny to nie jest równe z tym, że nadal ma odpowiednie właściwości ochronne.

Jak wymienić olej?

Miskę olejową możemy opróżnić poprzez wylanie jej zawartości przez spust lub posługując się specjalnym urządzeniem ssącym. Po opróżnieniu należy wlać nowy olej wraz z zamontowaniem nowego filtru oleju. Wymianę oleju silnikowego najlepiej zlecić poleconemu warsztatowi samochodowemu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko przebiegnie szybko i sprawnie. Dodatkowo zakłady samochodowe od razu utylizują zużyty olej. Często w warsztacie sama wymiana oleju jest gratis, pod warunkiem, że zakupimy w nim sam olej i filtr. Wymiana nie powinna trwać dłużej niż trzydzieści minut. Ważny jest także dobór odpowiedniego oleju. Typu olejów jakie możemy spotkać to: syntetyczne, półsyntetyczne, mineralne. Jednak zawsze należy postawić na dobry produkt, np. olej tutela. Oczywiście opinii możemy poszukać w internecie i na forach internetowych. Pozwoli nam to poznać wady i zalety różnych marek olejów.