Dom i Ogród

Jak prawidłowo dbać o drewniane okna?

Okna drewniane cieszą się obecnie największą popularnością. Są bardzo trwałe i solidne. Co więcej, prezentują się bardzo elegancko, a także ocieplają wygląd domu i wnętrz. Dostępne są okna w różnych odcieniach, wielkościach, a także kształtach. Aby jednak okna drewniane prezentowały się tak dobrze jak najdłużej, koniecznie należy zadbać o ich właściwą pielęgnację. Szczególnie, że są one narażone na działanie różnych czynników zewnętrznych.

źródło: oknadrzwi.net

źródło: oknadrzwi.net

Podstawą pielęgnacji okien drewnianych jest regularne czyszczenie i mycie. Dlaczego jest to takie ważne? Otóż chodzi nie tylko o wygląd, ale również o to, by kurz i brud nie zniszczył ich zewnętrznej powłoki. Na początku należy zatem okna oczyścić z kurzu i wszelkich zanieczyszczeń, które mogą się zbierać w szczelinach pod ramą. Następnie trzeba dokładnie umyć szybę i ramy okna, stosując przy tym odpowiednie środki czystości.

źródło: regiodom.pl

źródło: lokalers.pl/okna

Należy unikać produktów zawierających amoniak, który może doprowadzić do uszkodzenia lakieru. Po umyciu drewniane ramy należy zabezpieczyć – można w tym celu zastosować mleczko konserwujące lub specjalną pastę do drewna. Tak wyczyszczone okna będą również ozdobą domu.

źródło: okna.tyma.pl

źródło: okna.tyma.pl

Ważne jest też, by dbać o stan okien. Regularnie należy zatem sprawdzić stan okuć okiennych i wtedy je oczyścić, nasmarować i w razie potrzeby również naoliwić. Należy też kontrolować stan ramy, sprawdzając czy nie pojawiły się jakieś zniszczenia. Jeżeli widoczne są jakieś zadrapania lub przetarcia, warto to miejsce oczyścić, wygładzić i pomalować. Dzięki temu zapobiegamy dalszemu niszczeniu się okien. Tak dbając o okna mamy pewność, że będą nam one dłużej służyły.

Dodaj komentarz