Podróże

Atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego

Ojcowski Park Narodowy położony jest na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Obejmuje jedne z najpiękniejszych miejsc w tym regionie. W tym wyjątkowym parku w zachwyt wprawić nas mogą cudowne krajobrazy, majestatyczne skały, ciekawe jaskinie i stare zamki. Oto kilka najciekawszych miejsc.

źródło: polska.pl

źródło: polska.pl

Oczywiście najpopularniejszą atrakcją Ojcowskiego Parku Narodowego jest Maczuga Herkulesa. Skała, która powstała na skutek działań wody oraz wiatru ma bardzo oryginalny kształt i sporą wysokość – 25 metrów. Jednak nie tylko kształt tej skały jest interesujący. Skała, z której wystaje Maczuga Herkulesa nazwana została Fortepianem. Na samym szczycie skały znajduje się natomiast żelazny krzyż. Jest to pamiątka dla wspinacza, który po raz pierwszy pokonał ścianę tej skały.

źródło: geotyda.pl

źródło: geotyda.pl

Cechą charakterystyczną Ojcowskiego Parku Narodowego są również liczne jaskinie, groty i schroniska skalne. Wydrążone przez wodę, mają różne wielkości oraz kształty. Jedna z najdłuższych i najsłynniejszych to jaskinia Władysława Łokietka – liczy sobie 320 metrów długości. Na terenie parku wszystkich jaskiń i podobnych tworów jest około 700.

źródło: zwiedzajswiat.pl

źródło: zwiedzajswiat.pl

W tym regionie można również podziwiać wiele wyjątkowych dzieł architektonicznych – z zamkami i warowniami na czele. Najsłynniejszy wśród takich obiektów jest oczywiście Zamek w Pieskowej Skale. Powstawał on na przestrzeni XIV – XIX wieku. Zachwyca niezwykłym wykonaniem, inspirowanym architekturą renesansową i nawiązujący do formy Wawelu. Na terenie Parku przygotowanych jest wiele szlaków turystycznych, dzięki którym można z łatwością poruszać po okolicy.

Dodaj komentarz